Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Czujnik do pomiaru ilosci wody w cieczy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zastanawiam sie czy da sie w miare prosty sposob zmierzyc ilosc wody w cieczy i jaki czujnik w tym celu wykorzystac. Mam w domu analogowy czujnik do pomiaru wilgotnosci gleby? Czy mozna go jakos wykorzystac?
Witam,
Nie da się wykorzystać tego co posiadasz do zamierzonego przez Ciebie celu. A i sam pomiar ilości wody w cieczy za pomocą Arduino nie będzie sprawą banalną.
Pozdrawiam,'
Tomek.
(13-12-2017, 00:24)straznikteksasu napisał(a): [ -> ]Zastanawiam sie czy da sie w miare prosty sposob zmierzyc ilosc wody w cieczy i jaki czujnik w tym celu wykorzystac. Mam w domu analogowy czujnik do pomiaru wilgotnosci gleby? Czy mozna go jakos wykorzystac?
Ciekawy problem. Zgodzę się jednak z kolegą Smaczek. Twój czujnik może nie wystarczyć.
Jaka to ciecz? Jeśli mierzysz zawartość wody w alkoholu (Smile), to, biorąc pod uwagę że alkohol nie przewodzi, można, na podstawie pomiarów rezystancji, wyznaczyć stosunek procentowy wody do alkoholu Smile
Kolego straznikteksasu chcąc zrobić taki projekt wypadało by poczytać co to za czujnik jak on działa. Potem o właściwościach wody tylko jak pisze że dobrze przewodzi prąd takie informacje omijaj z daleka Bo woda to coś co składa się tylko z tlenu i wodoru . Wtedy dojdziesz do wniosku że jest izolatorem (prawie).. Przewodnictwo bierze się z innych pierwiastków.
Taka tylko naszła mnie myśl ale mogę być w błędzie...

Czy pomiar wagi tej cieczy mógły rozwiazać problem?

Bo chyba z warzeniem można by było sobie jakoś poradzić na Arduino...?

Pozdr.
ANT
Miałem trochę do czynienia z różnymi pomiarami.
Uwierz mi, że nie jest to łatwe.
Trochę łatwiej, jeśli ta ciecz jest tylko dwuskładnikowa ( tzn składa się z wody + cośtam)
Np: odnosząc się do przykładu alkohol+woda:
mierzymy bardzo dokładnie gęstość i temp. , a później odnosimy to do istniejcej tabeli.
Jeśli ciecz jest wielo składnikowa, to oprócz analizatorów, które kosztują majątek, wątpię ze to zrobisz.
No chyba, że potrzebujesz miernika - jest woda, nie ma wody.