Arduino Polska Forum
Sterowanie pinem 3.3V Arduino - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Piaskownica (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-piaskownica)
+--- Wątek: Sterowanie pinem 3.3V Arduino (/watek-sterowanie-pinem-3-3v-arduino)



Sterowanie pinem 3.3V Arduino - tomaszp993 - 13-10-2017

Cześć wszystkim. 

Zastanawiam się czy pin w arduino 3.3V można włączać i wyłączać przełączać jego stan. Bo mam czujnik na 3.3V a nie chcę by pracował cały czas i niepotrzebnie pobierał prąd. 

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.


RE: Sterowanie pinem 3.3V Arduino - StaCh - 13-10-2017

Mysle, ze jest to wyjscie ze stabilizatora. Zeby wlaczac i wylaczac daj klucz tranzystorowy sterowany innym wyjsciem cyfrowym.


RE: Sterowanie pinem 3.3V Arduino - tomaszp993 - 13-10-2017

Dzięki za podpowiedź. 

Jeśli zastosuje konwerter poziomów logicznych i podepnę 5V pod pin cyfrowy powinno działać ? Czy się mylę?


RE: Sterowanie pinem 3.3V Arduino - StaCh - 13-10-2017

A po co komplikowac sobie zycie? Zasil uklad z wyjscia 3,3V poprzez klucz tranzystorowy wlaczany wyjsciem 5V (przez opornik). Bedzie troche mniej niz 3,3v o spadek napiecia na przewodzacym tranzystorze.


RE: Sterowanie pinem 3.3V Arduino - kaczakat - 23-10-2017

Pin opisany jako 3.3V na płytce Arduino jest na stałe podłączony do zasilania (jest w sekcji zasilania/power płytki) i nie można nim sterować. Jeśli coś podłączasz do Arduino i to coś jest na 3.3V to nie tylko zasilasz go 3.3V ale i "gadasz" z nim na 3.3V. Jeśli masz jakiś czujnik z logiką 3.3V to jak najbardziej zastosuj do niego konwerter napięć, co zabezpiecza czujnik przed zniszczeniem napięciem 5V z pinów Arduino podczas takiej rozmowy. Jeśli prąd pobierany przez czujnik jest mniejszy niż 20mA to zasilić całą tą część możesz z pina procka Atmega (Arduino) i wtedy programowo najpierw włączasz zasilanie potem z nim gadasz. jeśli jest większy pobór prądu to tak jak wspomniał StaCh możesz użyć mosfeta jako taki przekaźnik włączający zasilanie tej części. Jeśli to jest jakiś projekt zasilany z aku można też użyć płytki Arduino 3.3V, są takie z kwarcem 8MHz Pro mini 3.3V i wtedy nie martwisz się konwerterami, które również coś prądu zjadają. A wtedy tym bardziej Pro Mini, bo sam konwerter UART i stabilizatory w Arduino zjadają całą baterię nawet jeśli uśpisz/wyłączysz sam chip Atmega i peryferia w Arduino.