• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Siłownik elektryczny Arduino - podłączenie
#16
Miałem kilkuletni epizod życiowy pracy przy siłownikach automatyki bram i szlabanów, więc mam kilka spostrzeżeń:
- załączanie siłowników głównie przekaźnikami (przez separator - nigdy bezpośrednio z mikrokontrolera!! )
- krańcówki, czy też enkoder służy do pozycjonowania , czy to skrajnych położeń czy to faktycznego postępu przesuwu, należy bezwzględnie z nich korzystać.
- Należy kontrolować pobór prądu celem wykrycia zablokowania siłownika jak również przed sfajdoleniem zasilania jak i samego siłownika (bardzo istotne przy silnikach prądu stałego)
Szanujące się firmy stosują wieloodczepowe transformatory dobierane mocą do konkretnego siłownika
(osobny odczep zasilania elektroniki, odczep dla miękiego startu, odczep pracy czasem również do pomiaru obciążenia)
Za transformatorem Prostownik JEDNO-POŁÓWKOWY - pierwsza linia obrony tak siłownika jak i trafa.
Żeby przypadkiem nie przyszło do głowy stosować zasilaczy impulsowych !!!
- programowo kontrolować czas pracy, niezależnie od krańcówek czy też enkodera postępu.
Na programowaniu to się nie znam, ale w elektronice mogę pomóc 
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Siłownik elektryczny Arduino - podłączenie - przez ESPERAL - 16-02-2017, 16:39

Skocz do:


Przeglądający: 2 gości