• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownik zaworu czterodrożnego do CO
#3
(31-01-2017, 14:49)namok napisał(a):
(31-01-2017, 13:42)maniolx napisał(a): Układ mierzy temperaturę i jeżeli jest ona za niska od deklarowanej - przestawia serwo o np. 5stopni w prawo , czeka 30 sekund i jeżeli nadal jest za niska to znowu przesuwa o  stopni w prawo itd aż do osiągnięcia zadanej temperatury . Odwrotna sytuacja gdy temperatura jest za wysoka od temperatury zadanej . Wtedy - układ mierzy temperaturę i jeżeli jest ona za wysoka od deklarowanej - przestawia serwo o np. 5stopni w lewo , czeka 30 sekund i jeżeli nadal jest za niska to znowu przesuwa o  stopni w lewo itd aż do osiągnięcia zadanej temperatury .

Dobry opis algorytmu ale implementacja do bani. Co w programie robi pętla for?
Algoryt można rozpisać na pseudokod:
Kod:
odczyt temperatury
jeśli temperatura za mała to:
    serwo + 5 stopni

jeśli temperatura za duża to:
    serwo - 5 stopni    

czekamy określony czas
Brakuje tu oczywiście histerezy ale o tym potem.

Że jest do bani to ja wiem . Gdyby nie było to bym nie pisał . Nie rozumiem co się tak każdy boi napisać tych dwóch linijek kodu aby pomóc .Ubędzie wam wiedzy jak to napiszecie ? Jest to według was podanie gotowca ? . Wolelibyście tu napisać elaborat na 10 stron A4 niż wstawić linijkę kodu . To o co tu pytam to nie gotowiec tylko niewielka część projektu który powoli rozwijam o kolejne funkcje czytając i próbując . To co ty mi tu wstawiłeś to ja wiem że to tak ma działać . Co z tego jak nie potrafię przełożyć tego na poprawnie działający kod . A wczoraj przez parę godzin próbowałem to zrobić z wykorzystaniem  "ifa" ale nie wyszło . Potem przeczytałem o pętli for cyt"Pierwszym parametrem podawanym w instrukcji for jest wartość początkowa zmiennej. Kolejny element to sprawdzenie warunku, czy pętla ma się wykonywać nadal. Pętla wykonywana jest tak długo, jak długo jest spełniony warunek. Ostatni element to zmiana wartości zmiennej. Najczęściej zwiększamy lub zmniejszamy jej wartość.  k.cyt" i pomyślałem że to może się sprawdzić w moim projekcie , lecz też nie wyszło . 
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Sterownik zaworu czterodrożnego do CO - przez maniolx - 31-01-2017, 16:54

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości