• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownie prędkością obrotową silnika z ISOBUS
#1
Witajcie,

W związku z tym, że mój brat prowadzi gospodarstwo rolne, a moja dusza inżyniera sprawia, że staram się "ulepszać dobre" zrodziła się koncepcja na elektryczne sterowanie wydajnością siewnika.
Jako, że z wykształcenia jestem mechanikiem, nie elektronikiem pewne kwestie spędzają mi sen z powiek. Schemat mojego projektu wygląda następująco: 


[Obrazek: 4b2a13156e168bd39770d0f422029fff.png]

Stabilizator U2 zastosowano w celu dostosowania napięcia zasilania dla mikrokontrolera.
Stabilizator U3 zastosowano w celu dopasowania sygnału wejściowego do logiki mikrokontrolera (Sygnał wejściowy: Stan wysoki powyżej 6,3 V, Sygnał niski poniżej 1,3 V. Częstotliwość max: 1 kHz, sygnał "prostokątny")

Silnik elektryczny M1 12V DC 3000 obr/min o mocy maksymalnej 220W z przekładnią ślimakową i=60.

MOSFET - BUZ11
Masa wspólna.


Druga część to program:

Kod:
float rev = 0;
int rpm;
int oldtime = 0;
int time;

void isr() //interrupt service routine
{
rev++;
}

void setup()
{
Serial.begin(9600);            
attachInterrupt(0, isr, RISING);  
}

void loop()
{
delay(500);
detachInterrupt(0);          
time = millis()-oldtime;    
rpm = (rev / time) * 6000;  
oldtime = millis();          
rev = 0;

Serial.print("Witaj");
Serial.print("Prędkość obrotowa to:");
Serial.print(rpm);
attachInterrupt(0, isr, RISING);

}


Sygnał wejściowy określa prędkość pojazdu (130 Hz/m/s). Chciałbym, aby dla wartości około 4 m/s (520 Hz) PWM dla silnika był 100%, natomiast dla 0,5 m/s (ok 65Hz) 10%.

Chcę, aby odczyt i zmiana PWM realizowana był najlepiej co 13 Hz. Wiem, że program tej części jeszcze nie uwzględnia. Pokonało mnie samo wyświetlanie wartości prędkości na porcie szeregowym [Obrazek: icon_e_sad.gif]


Komunikacja z Serial jest. Wyświetla mi nawet wartość zmiennej rpm. 

Problem jest tylko taki, że wartość ta jest w granicach 560-580 bez podłączenia czujnika (w wersji testowej chciałbym symulować czujnik przyciskiem).
Czy zwykły filtr RC powinien to wytłumić ?
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Sterownie prędkością obrotową silnika z ISOBUS - przez rafisoltys - 21-06-2018, 22:56

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości