• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ARDUINO]Sensowne sterowanie przekaznikami uzywajac 74hc595
#1
Witam.

Mam 8 (a bedzie pewno wiecej) przekaznikow podlaczonych do 74hc595, steruje nimi za pomoca prostej funkcji
shiftOut(dataPin, SH_CP, MSBFIRST, 0b10000001);  //0b IN8 to IN1

0b10000001 oznacza wylaczony pierwszy, 6 wlaczonych, i wylaczony ostatni. Dla przykladu mam do tego 8 termometrow i kazdy z nich steruje innym przekaznikiem. Jak najsensowniej zmienic te wartosci. Mogl bym miec tablice[7] i po kazdej zmienia, nadpisywac calosc jakas petla, ale to straszne marnowanie zasobow, petla wykonywana siedem razy dla zmiana tylko jednej wartosci. Jakies sensowny i tanszy sposob wykonanie takiego problemu ?
 
Odpowiedź
#2
rejestrem tego nie załatwisz jeśli chcesz szybko zareagować ten rejestr, by zapalić 8 bity musi pochłonąć 8 taktów zegara czemu nie podłączysz przekaźników do arduino bez pośrednio.
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#3
A no Panie z prostego powodu, po to sa ekspandery aby z nich kozystac. Wcale mi na predkosci nie zalezy, ale taka petla bez sensu z zasobow kozysta, a mozna by to jakos zooptymalizowac. Jezeli juz szukamy praktycznego wytlumaczenia, dajmy na to, ze przekazniki sa 5 metrow od arduino, wiec stawiajac ekspander obok przekaznikow nie musze ciagnac tyle kabla Smile

Jedna z opcji jest bitWrite, ale szukam czegos co zniweluje ilosc petli.
 
Odpowiedź
#4
(27-06-2016, 01:12)bercow napisał(a): obok przekaznikow nie musze ciagnac tyle kabla Smile

tak masz racje bo ciągnąć musisz 1 do każdego w pizdu tych kabli zwłaszcza ze Ethernet ma ich 8 (zwykły lan )czyli ciągniesz 1 kabel
jak tak chcesz to użyj dodatkowego układu wyjść digital na 1 wire (nie pamiętam nazwy ale w necie go znajdziesz).
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości