• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dozownik co kupic
#1
Cześć,
Chciałbym zbudować dozownik do płynów. Wyglądałoby to mniej więcej tak:
Ustawiam kubek wciskam guzik nalewa się 900ml.
Taśma zabiera peł[ny podjeżdza następny i tak w kółko. Moje pytanie brzmi jakie arduino wybrać ? 
Jakie dwa silniki czy to powinny być krokowce czy servo? Do tego przydałby się wyświetlacz się i przyciski do kalibracji i wprowadzania danych. Chciałbym zacząć odrazu posiadając odpowiednie elementy i skupić się głównie na tym projekcie. Z góry dzięki za podpowiedzi.[
 
Odpowiedź
#2
Wystarczy Ci zwyczajne UNO. Czy masz gotowy układ, którym chcesz sterować, czy też chcesz go zaprojektować od początku? Jakie dane chcesz wprowadzać? I w jaki sposób chcesz mierzyć pojemność płynu, jaki nalewasz?
 
Odpowiedź
#3
Jak kolega wyżej pisał - spokojnie wystarczy zwykłe arduino UNO.
Od siebie dodam, że łatwiej Ci będzie rozbić sobie taki projekt na minimum dwa etapy czyli :
1.najpierw ogarnij mechanike, a dla uproszczenia komunikuj się przez serial
2.ogarnij przyciski i logike sterowania

co do silników to posuw taśmy zrealizuj na krokowcu, a co do nalewania to zależy jak chcesz sterować zaworem, ale najpewniej servo się nada.
CodingBlog.pl - ELEKTRONIKA / PROGRAMOWANIE / DIY
 
Odpowiedź
#4
(28-10-2017, 23:40)PlusMinus napisał(a): co do nalewania to zależy jak chcesz sterować zaworem, ale najpewniej servo się nada.
Nie jestem pewien, czy to jest najlepszy pomysł, choć nie jest pozbawiony zalet (płynna regulacja natężenia przepływu cieczy). Być może wystarczy (ale to zależy od tego, czego, tak naprawdę, potrzebuje autor) zastosować elektrozawór i w ten sposób sterować przepływem w sposób bezpośredni.
 
Odpowiedź
#5
Mam już uno, wyświetlacz 2x16, keypad, płytkę stykową przewody, silnik krokowy ze sterownikiem. Nie wiem czy się wszystko nada ale na pewno się nie zmarnuje.
Mój projekt miałby wyglądać tak:
Kalibracja pod dane naczynie.
Podstawiam szklankę 500ml, wciskam start>silnik krokowy zaczyna kręcić pompą zębatą. Nalewam szklankę wciskam stop. Maszyna musi obliczyć ile kroków wykonał silnik(kręci on pompą żebatą). Koniec kalibracji.
Podstawiam szklankę która dotyka krańcówki w tym momencie maszyna samodzielnie nalewa 500ml. zabieram szklankę, podstawiam następną która dotyka krańcówki itd...
Na razie po próbuję sam ale gdyby ktoś chciał za rozsądną cenę stworzyć takie oprogramowanie to proszę pisać.
 
Odpowiedź
#6
(30-10-2017, 15:26)Zielonyy napisał(a): Maszyna musi obliczyć ile kroków wykonał silnik(kręci on pompą żebatą).
Jak dla mnie, podszedłeś do problemu trochę od złej strony. Usiłujesz wyliczyć czas, przez jaki pompa pracuje. Problem może pojawić się w momencie, kiedy uzyskasz różną wydajność pompy w jednostce czasu. Wtedy ilość nalanej cieszy w kolejnych kubkach może się od siebie różnić. O wiele lepiej (i precyzyjniej) będzie ważyć kubek podczas kalibracji, a potem, podczas nalewania, dokonywać pomiaru wagi nalewanej cieczy.

I myślę że dasz radę sam to napisać, a jesli się gdzieś zagubisz - spytaj na forum Smile
 
Odpowiedź
#7
Dokładnie mierzenie czasu to trochę lipa, dużo błędów może się wkraść w zależności od wydajności pompy, gęstości cieczy itd.
Jak kolega wyżej napisał lepiej ważyć kubek, wtedy czas nalewania nie wpływa na wynik. Ale przy zmianie cieczy na inną, gęstszą mogą wystąpić przekłamania i trzeba będzie to skalibrować.

Można też użyć ultradźwiękowego czujnika odległości i mierzyć w ten sposób poziom cieczy.
Tu masz nawet gotowe rozwiązanie : https://sklep.avt.pl/avt2822.html
CodingBlog.pl - ELEKTRONIKA / PROGRAMOWANIE / DIY
 
Odpowiedź
#8
(30-10-2017, 19:34)krn78 napisał(a):
(30-10-2017, 15:26)Zielonyy napisał(a): Maszyna musi obliczyć ile kroków wykonał silnik(kręci on pompą żebatą).
Jak dla mnie, podszedłeś do problemu trochę od złej strony. Usiłujesz wyliczyć czas, przez jaki pompa pracuje. Problem może pojawić się w momencie, kiedy uzyskasz różną wydajność pompy w jednostce czasu. Wtedy ilość nalanej cieszy w kolejnych kubkach może się od siebie różnić. O wiele lepiej (i precyzyjniej) będzie ważyć kubek podczas kalibracji, a potem, podczas nalewania, dokonywać pomiaru wagi nalewanej cieczy.

I myślę że dasz radę sam to napisać, a jesli się gdzieś zagubisz - spytaj na forum Smile

Źle mnie rozumiesz.
Fakt waga oczywiście się zgadzam taki był pierwotny zamysł ale już nie opisywałem bo to nie ma wpływu na programowanie. tzn ma ale mniejsza o to. Zatem przyjmijmy mam nalać 1L litr waży 1 kg. Stawiam kubek na wagę taruje. ustawiam opcje kalibruj. naciskam i trzymam przycisk start nalało 998g ok pasuje mi puszczam start. Silnik w tym czasie wykonał 123 obroty. Z tego wniosek żeby nalać 1L silnik musi obrócić się 123 razy. 123 razy zostało zapisane w systemie. teraz kiedy kubek dotyka krańcówki silnik obraca się 123 razy i stoi zabieram kubek podstawiam następny dotykam krańcówki i tak w kółko. Czy gdzieś na trasie mogą pokazać się przekłamania? Dodam że w pompie mam zawór niekapek. taki jak w keczupie jak nie naciskam(pompa nie kręci) to nie nalewa.
Pompa będzie kręcić zawsze tą samą cieczą.
 
Odpowiedź
#9
(31-10-2017, 10:49)Zielonyy napisał(a): Czy gdzieś na trasie mogą pokazać się przekłamania?

Problem w tym, że tak. Właśnie o tym pisałem wcześniej, a PlusMinus zresztą nawet Ci to wyjaśnił (lub próbował). 
Wyjdźmy od tego, że silnik zrobi te 123 obroty, bo tak wyszło to z kalibracji. Jeśli jednak wydajność pompy się zmieni (powiedzmy, o 10%, z różnych powodów: paproch w filtrze, bąbelek powietrza gdzieś tam, cokolwiek innego), Twoje 123 obroty nie da Ci obiecanego litra. 
Przy okazji,PlusMinus zwrócił uwagę na problem (który może, ale nie musi wystąpić, w zależności od tego, co zrobisz z układem) zmiany gęstości cieczy, do której chcesz stosować swój układ, bo wtedy będziesz musiał kalibrować układ ponownie (dla jednej cieczy możesz mieć 1l, dla drugiej - 1,1l).
 
Odpowiedź
#10
No dobra, pojemniki mam szklane przeźroczyste. płyn jest pomarańczowy gęsty.
Może użyć czujnika na podczerwień, albo jakiś laserowy. Stawiam kubek, on dotyka krańcówki, płyn się leje, a czujnik odcina pompę gdy dojdzie do wybranego poziomu.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości