• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dozownik co kupic
#11
(31-10-2017, 18:03)Zielonyy napisał(a): czujnik odcina pompę gdy dojdzie do wybranego poziomu.

Co się tak upierasz przeciwko pomiarowi masy? Smile
W fizyce istnieje zjawisko menisku (meniska?) wypukłego i wklęsłego. To też może mieć znaczenie.
Wszędzie, w każdej dziedzinie, mierzy się wagę: przy mieszaniu farb w mieszalniach, przy pakowaniu mąki, śrubek i innych takich... wyważasz otwarte drzwi Smile
 
Odpowiedź
#12
Czyli mam kalibrować poprzez czujnik wagowy?

Myślałem, że będzie łatwiej. Naciskam guziczek silnik obraca się z góry ustaloną ilość obrotów i po robocie. I nadal mi się wydaje, że przy pompie zębatej nie ma żadnej przeszkody aby miało gdzieś wyjść przekłamanie. Rura zasysa z dna kręci przez zębatki wywala przez dyszę zakończoną końcówką jak w opakowaniach po ketchupie.
 
Odpowiedź
#13
Z tego, co tu koledzy piszą to można wywnioskować, że pompa zębata zmienia swoją wydajność w czasie.
A to ciekawe!!!
Obracanie pompą powoduje przepływ cieczy. Ale też i na odwrót, przepływ cieczy powoduje obrót pompy.
Dochodzimy do konkluzji, że wodomierze w naszych domach zakłamują wyniki, co oczywiście jest bzdurą.
Najlepszym rozwiązaniem, stosowanym w precyzyjnych dozownikach cieczy, jest połączenie pompy z przepływomierzem. Przepływomierz liczy prędkość przepływu cieczy i dzięki temu możemy obliczyć czas pracy pompy.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#14
Kupiłem taki silnik chyba DC. Chciałbym nim napędzić pompę czy da radę podpiąć do arduino https://www.ebay.com/itm/Right-Angle-Dun...1087200589
 
Odpowiedź
#15
Tak przypadkowo składa się że pracuję przy produkcji płynów i tak jak koledzy piszą dozuje się je wagowo a nie pojemnościowo , zae względu jak koledzy pisali paproch albo powietrze . Wcześniejsze nalewarki pojemnościowe właśnie z tych względów zostały wycofane . Oczywiście zależy to od precyzji i prędkości dozowania , użytego pojemnika i gęstości płynu . Jak będzie to +/- coś tam a pojemnik szklany to możesz użyć czujnika na bazie lasera ale i tak bardziej przemawia wagowo .
Ważne aby robić co się lubi albo lubić co się robi .
Arduino UNO, TINY, PRO MINI
Pomoc nagradzamy punktami reputacji Wink
 
Odpowiedź
#16
(04-11-2017, 13:08)Zielonyy napisał(a): Kupiłem taki silnik chyba DC. Chciałbym nim napędzić pompę czy da radę podpiąć do arduino https://www.ebay.com/itm/Right-Angle-Dun...1087200589

Da radę podpiąć pod Arduino. Oczywiście nie bezpośrednio. Arduino może się zająć sterowaniem, zasilanie oczywiście musi być oddzielne. Pomyśl o przekaźniku.
CodingBlog.pl - ELEKTRONIKA / PROGRAMOWANIE / DIY
 
Odpowiedź
#17
Czy dało by się zastosować belkę tensometryczną? Powiedzmy stawiam na wagę słoik i karze maszynie nalać aż będzie 1kg. Po tej opcji maszyna wie jaki produkt będzie nalewany i jak długo ma kręcić żeby napełnić naczynie i żeby za każdym razem nie stawiać na wagę.
 
Odpowiedź
#18
(16-11-2017, 22:18)Zielonyy napisał(a): Czy dało by się zastosować belkę tensometryczną? Powiedzmy stawiam na wagę słoik i karze maszynie nalać aż będzie 1kg. Po tej opcji maszyna wie jaki produkt będzie nalewany i jak długo ma kręcić żeby napełnić naczynie i żeby za każdym razem nie stawiać na wagę.
Dokładnie tak to zadziała, ale znów chyba podchodzisz do sprawy ze złej strony. Belka będzie mierzyć przy każdym nalewaniu. Dzięki temu mikrokontroler wie, ile, tak naprawdę, nalewa za każdym razem. Mierzenie czasu to ślepa uliczka.
Przy trybie 'uczenia' maszyny nakazujesz lać tyle a nie mniej, albo możesz zrobić inaczej: stawiasz na miejscu słoika ciężarek o określonej masie (masa sumaryczna: słoik + płyn), a potem już podstawiasz słoiki, a system nalewa tyle, ile trzeba.

I jeszcze... 'każę', jeśli wolno... pochodzi od 'rozkazywać'. 'Karzę' pochodzi od 'karać'.
 
Odpowiedź
#19
nie da rady żeby cały czas stawiać na wagę to się mija z celem jeśli ma być zastosowany stół obrotowy albo podajnik.
 
Odpowiedź
#20
(17-11-2017, 21:56)Zielonyy napisał(a): nie da rady żeby cały czas stawiać na wagę to się mija z celem jeśli ma być zastosowany stół obrotowy albo podajnik.
Nie znam budowy Twojej maszyny. Pytałeś o rozwiązanie.
Możesz zamontować kilka wag w stole obrotowym, możesz zbudować mechanizm zdejmujący słoik z podajnika i wkładający na wagę... możesz wiele rzeczy. Być może możesz jeszcze coś innego. Jak powiedziałem, nie znam Twojej maszyny.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości