• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inteligenty dom
#11
Spokojnie da się zrobić na UNO/NANO + ESP jako wifi + BLYNK do sterowanie tym wszystkim z telefonu/tableta + piloty.
Jeśli masz kable dociągnięte w jedno miejsce - steruj kablowo. Jeśli nie masz najtaniej wyjdą sterowniki + czujniki na 433MH. Na aliexpressie 2- 4 $ za szt. Drzwi i bramy pewnie bym na tym nie robił (tu potrzeba sterowania ze zmiennym kodem)ale rolety to i tak pierwszy bastion obrony więc ryzyko niewielkie. Wszystko do ogarnięcia nawet dla laika elektroniczno/programistycznego. Gotowe płytki/moduły + komplet bibliotek dostępnych wszędzie. A cenowo wyjdą jakieś śmiesznie niskie wielkości.
 
Odpowiedź
#12
(03-11-2016, 18:51)JasQ napisał(a): A kto ci adix powiedział że strona ma być w całości na arduino ? To ja się nie dziwię że to ci chodziło tragicznie . Nie da się jak to powiadał pewien mądry człowiek parasola w d..... otworzyć ale doszły mnie też słuchy że był ktoś kto o tym nie wiedział i tego dokonał . Włacz YT i wpisz sterowanie przez www i na 1 projekt rasberry znajdziesz 30 na arduino bo jest tańsze prostsze i bardziej rozpowszechnione . Rasberry jest szybsze i lepsze ale niestety wymaga większej wiedzy i dla kompletnego laika raczej się nie nadaje . Jeżeli masz projekt sterowania przez www podziel się z kolegą a nie wprowadzaj zamętu . Proszę o wypowiedzi prowadzące do rozwiązania problemu lub pomocy w realizacji projektów a nie gdybanie . Ponieważ gdyby krowy miały skrzydła to by z nieba ......... padało .

Wieczorem posprzątam w temacie ...

Ok to odpowiedz mi gdzie bezpieczeństwo jak ty polowe wyrzucasz na hosting a reszta na arduino .
Co do umiejętności ja z arduino sobie ktoś radzi to nauka pi to tydzień mnie tak to zajęło bo musisz python ogarnąć i troch php.
Nic ja się wyłączam z tematu .
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#13
moze CAYENNE - MY DEVICES Ci troche ulatwi sprawe, bawie sie od paru dni i jest fajne, zapowidlada sie dobrze

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedź
#14
To ja dorzuce moje 5gr,

w pełni zgadzam się z opinią adix'a!

sam aktualnie pracuje nad podobnym projektem, swój projekt sterowania inteligentnym domem również rozpoczynałem na arduino, lecz gdy dochodziły nowe funkcje arduino okazało się nie wystarczające nie wspominając o tym że musiało jeszcze "hostować" www.

Jak dla mnie arduino jest perfekcyjne do wykonywania poleceń jako "urządzenie końcowe" lecz jeżeli zaczynasz projekt inteligentnego domu i chciałbyś sterować tymi rzeczami zewnątrz (czyt. internetu) nie rób tego za pomocą arduino - dlaczego? A no chodź by z takiego powodu:

1. że arduino samo w sobie nie wspiera np szyfrowania stron a zakładam że na pewno byś nie chciał by jakaś osoba 3 bawiła się twoim mieszkaniem.

2. ciężko jest upchać na arduino stronę która ładnie wygląda i jest funkcjonalna, gdy podejdziesz do swojego projektu bardziej profesjonalnie i chciałbyś np by strona ładnie wyglądała i wszystkie elementy działały dynamicznie (czyt. zczytywanie stanu rolet, przekaźników oraz temperatury) na pewno użyjesz JS, jQuery czy tam Ajaxu i w tle będziesz wysyłał requesty do Ardu prosząc o stan danego obiektu. W tym momencie twój kod będzie naprawdę długi i mało przejrzysty, a MIKRO KONTROLER będzie miał prawo działać mało stabilnie.

Jak już wcześniej wspomniałem do wykonywania lub przetwarzania poleceń jak najbardziej do serwowania strony www użył bym czegoś z procesorem mogącym wykonać więcej niż 1 operacje na raz, np Pi lub Arduino Yun chodź to 2 jest droższe.

Mój projekt również zakłada sterowanie roletami oraz świtałem, zakłada ponadto sterowanie ogrzewaniem oraz integracje z aplikacja na smartfona i naprawdę przetestowałem możliwości większości mikro kontrolerów począwszy od najtańszych skończywszy na droższych podzespołach Yun, Pi3. I jeżeli mogę ci coś podpowiedzieć użyj do hostowanie twojej strony np najtańszej maliny (na allegro ok 50-60zl) a na arduino postaw np "Serwer" UDP który będzie odbierał requesty z maliny i aktywował odpowiednie piny lub zczytywał z nich stan, ewentualnie za implementuj jeszcze zabezpieczenie przed uruchomieniem w tym samym czasie przekaźnika spuszczającego rolete i podnoszącego ją. Takie rozwiązanie może nie jest najtańsze ale gwarantuje jako tako stabilną prace takiego systemu, oraz masz możliwość zabezpieczenia takiego czegoś przed nieautoryzowanym dostępem z internetu.

Suma sumarum:
1. myśl wykonania back endu strony w C trochę mnie przeraża Big Grin
2. serwowanie strony oraz wykonywanie zaprogramowanej logiki przez ardu nie działa stabilnie
3. mało bezpieczne jeżeli ma być dostępne zewnątrz
4. Ardu słabo radzi sobie z serwowaniem, odbieraniem i przetwarzaniem pakietów TCP
5. Ardu w przeciwieństwie do Pi czy Yun może wykonać tylko 1 operacje co trochę ogranicza możliwości zbuowania czegoś sensownego

Meritum: Na upartego można to zbudować i będzie "działać" ale osobiście polecam dołożyć paru PLN'ów i zrobić to tak by nie denerwować się używając tego udogodnienia.

Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#15
to jakie rozwiązanie najlepiej radzicie ?
 
Odpowiedź
#16
(12-11-2016, 22:37)ryro.glw napisał(a): moze CAYENNE - MY DEVICES Ci troche ulatwi sprawe, bawie sie od paru dni i jest fajne, zapowidlada sie dobrze

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

a czy ten cayenne idzie zainstalować lokalnie bez internetu na własnym serwerze
 
Odpowiedź
#17
Cała strona WWW na Arduino to oczywiście nie najlepszy pomysł. Dzisiejsze standardy i technologie gryzą się z małymi wielkościami strony i ich obsługi. Jeśli chodzi o obsługę przez WWW, Arduino powinno tylko zbierać dane i wysyłać je do bazy danych z odpowiednimi parametrami - coś jak przekaźnik. Cała magia dzieje się od strony backendu strony - to tam powinno się zrobić porządną obsługę, parsowanie danych, itp. LAMP'a można spokojnie postawić w domu nawet na jakimś terminalu (albo Pi jak xblack wspomniał), ale NIE TRZYMAĆ tego na Arduino, bo oczywiście, że obciąży.. Baza danych również zniweluje wysyłanie zapytań do Arduino o stan poszczególnych urządzeń, ponieważ te dane będą na bieżąco przekazywane do bazy danych - prostsza sprawa.
[Obrazek: Sygnatura1-w60.jpg]
 
Odpowiedź
#18
W tym miejscu muszę się zgodzić z przedmówcami, co prawda z raspem Pi czy Arduino Yun do czynienia nie miałem, ale jeśli chcesz zrealizować całość na Arduino to bardzo szybko zapycha się pamięć kodem strony. Niedawno postawiłem taki system na Leonardo. Stronka nie jest przeładowana pięknymi stylami, nie jest też piękna, ale jest praktyczna. Fakt kolejny, że nie korzystam z wielu czujników, zaledwie 2 przekaźniki, jeden termometr i jeden czujnik magnetyczny. W razie potrzeby realizacji większego projektu jednak skłoniłbym się do zmiany hardware'u na coś wydajniejszego do hostowania usługi www.
 
Odpowiedź
#19
Ja nieche trzymać strony na arduino tylko na raspberry pi
 
Odpowiedź
#20
Moja strona postawiona na arduino UNO + w5100 SD steruje dwoma roletami i dwoma przekaznikami sterownik do rolet wykonany jest z L293D jako czujniki sa dwa termometry i czujnik swiatla. Strona mi dziala juz dwa tygodnie i nie mialem problemow tego typu ze sie cos zacina przycina czy cos jedynie do czego sie moge przyczepic to do tego ze odswieza sie strona dlugo. A tak wyglada strona https://mega.nz/#!1oIngZxS!5M3LpZkgmvlvY...TEKhl4g5Vg
i jeszcze zdjecie polaczen https://mega.nz/#!J45TQCZC!We-zou2vAkjvf...zJ5b1su1bE
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 2 gości