• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PCF8574 i wyświetlacze 7 segmentowe
#1
Cześć,
Chciałbym połączyć kilka wyświetlaczy 7 segmentowych 3 cyfrowych do arduino. Kupiłem ekspandery pcf8574. Do sterowania wyświetlaczami używam biblioteki SevenSeg. Wiem jak podłączyć ekspandery, ale nie wiem jak przypisać piny z ekspandera do tej funkcji.
Kod:
SevenSeg disp(10,9,8,7,6,5,4);
Liczby to numery pinów, do których jest podłączony konkretny segment. Co mam napisać, aby zamienić te liczby na konkretne piny w ekspanderze?
 
Odpowiedź
#2
Kolego to bardzo prosta obsługa oraz wykorzystujesz 2 piny na jeden układ.
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#3
Napisałem program, który omija tą bibliotekę i wiem jak sterować wyświetlaczem. Mam jednak problem z jego podłączeniem. Mam te wyświetlacze https://www.aliexpress.com/item/5pcs-3-b...0.0.evxdbX Jest na nich numer SMA410563. Nie ma do tego schematu w Internecie, ale ktoś w feedbackach do aukcji napisał, że podłączenie jest takie samo jak tu https://www.kingbrightusa.com/images/cat...-12EWA.pdf . Jeżeli dobrze zrozumiałem schemat to do pinu 6 w wyświetlaczu mam podłączyć 5v. Wyświetlacz świeci jednak bardzo słabo i podświetlenie nie poprawia się mimo podłączenia pinu 6 do masy lub 5v. Testowałem program na wyświetlaczu 7 segmentowym 1 cyfrowym i 4 cyfrowym i wszystko było dobrze.
 
Odpowiedź
#4
(31-10-2016, 11:55)kuba10105 napisał(a): Mam jednak problem z jego podłączeniem.
W tytule aukcji wspomniano, że jest to układ ze wspólną anodą. Oznacza to, że wszystkie diody w wyświetlaczu są zwarte i mają jedno, wspólne wyprowadzenie anody, zatem sterowanie odbywa się za pomocą masy. Gdyby to mnie dotyczył problem, sprawdziłbym miernikiem, na którym z pinów jest anoda. Dodatni przewód miernika (ustawiony na teście diody lub na małej rezystancji) przyłączony do anody, a ujemny do katody powinien coś tam pokazać. Jeśli pokaże 1, to znak, że albo dotknąłeś dwóch katod, albo sprawdzasz diodę odwrotnie. Kiedy znajdziesz anodę, wystarczy przytknąć ujemny przewód do dwóch czy trzech różnych katod dla upewnienia się, czy to właśnie ten jest anodą.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości