• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Początek przygody z arduino - sprzęt, pomoc.
#1
Witam.

W ciągu najbliższych dni chciałbym zacząć swoją przygodę z arduino.
Po części będzie to jako dodatek praktyczny do studiów, dodatkowo pragnę wykonać projekt użyteczny, w przyszłości rozwinąć go i napisać pracę dyplomową.

Obecnie jestem na etapie wyboru urządzeń aby je zakupić - tutaj potrzebuję Waszej pomocy.
Pragnę przedstawić Wam moją koncepcję projektu, który chciałbym stworzyć i zainstalować w domu.
Proszę Was o pomoc w doborze komponentów.

W garażu, stodole (oddalonej o kilkanaście metrów od domu) chciałbym umieścić czujkę ruchu, której sygnał będzie przesyłany bezpośrednio (za pomocą kabla) do arduino. Odebrany sygnał o wykryciu ruchu powinien zostać przesłany bezprzewodowo do drugiego arduino zainstalowanego w domu. System będący w domu mógłby zostać podłączony pod moduł GSM wysyłając SMS z ostrzeżeniem o wykryciu ruchu, uruchamiając syrenę lub dowolny inny system ostrzegający.

Czy podstawowe dwie płytki:

    Arduino Uno Rev3 (a może wybrać inne płytki? Leonardo?)
+ Moduł radiowy nadajnik FS100A + odbiornik 433 MHz (zasięg do 100m)

są w stanie spełnić moje wymagania? Czy potrzebuję czegoś więcej?
Czy może skorzystać z modułów wi-fi lub Xbee?

Praca dyplomowa mogłaby się opierać na porównaniu i przetestowaniu np. 3 różnych modułów komunikacyjnych.
Proszę o pomoc w dobrze sprzętu i polecenie zaufanego sklepu.
 
Odpowiedź
#2
Sklep - pewnie Botland, bo i jaki... jest pewny, przynajmniej dla mnie, choć nie najtańszy. Niemniej - mają dobrą bazę elementów.
Co do modułów komunikacyjnych... możesz pobawić się też z HC-11 lub HC-12, możesz spróbować z ESP8266 (wi-fi). Mógłbyś próbować rozwinąć trochę projekt, postawić prosty serwer w domu i zrobić podwaliny pod prosty system automatyki budynku: arduino odbiera sygnał z czujnika, przekazuje go (bezprzewodowo) do drugiego arduino, które jest połączone z jakąś bazą danych (np. mySQL, choćby gdzieś w Internecie), a to co dzieje się w bazie danych jest już kontrolowane przez coś, co a to wyśle sms, a to włączy syrenę, a to coś tam... no i interfejs webowy, dzięki któremu wszystko możesz widzieć Smile Pomyśl o tym.
 
Odpowiedź
#3
(06-01-2017, 12:30)mateuszz napisał(a): Witam.

W ciągu najbliższych dni chciałbym zacząć swoją przygodę z arduino.
Jeśli ci to pomoże opisałem swoje doświadczenia ze swoją przygodą z Arduino
http://100-x-arduino.blogspot.com/2016/0...ynamy.html
http://100-x-arduino.blogspot.com/2016/04/nauka.html
powodzenia
K
 
Odpowiedź
#4
Przeczytałem post krzyspx. Gdybym miał zaproponować minimalistyczny zakup zestawu Arduino, powiedziałbym, że będziesz potrzebował:
- Arduino Uno + kabel USB (jak do drukarki),
- 10 diod LED (jeśli będą w różnych kolorach, może okazać się to dobrym pomysłem w niektórych sytuacjach),
- 5-6 przycisków tact switch,
- 10 rezystorów 220R,
- 2 potencjometry obrotowe 5k,
- płytka stykowa,
- przewody łączeniowe.

I, co ważne, dużo wyobraźni.
LED'y jako wyjścia, będą symulować odbiorniki: siłowniki, lampy, silniki, grzałki, wiatraki, w zależności od tego, co chcesz zbudować. Jednocześnie, dzięki PWM (wyjścia cyfrowe z tyldą) możesz obserwować, czy się płynnie zjaśniają/ściemniają.
Przyciski/tact switche symbolizują wszystkie urządzenia wejściowe, które mają zapewnić Twojemu układowi wejścia cfrowe (0/1): przyciski, czujniki ruchu, czujniki deszczu, fotokomórki, co tam jeszcze sobie wymyślisz.
Potencjometry - symbolizują urządzenia wejściowe analogowe: pomiar wilgotności, temperatury, siły dźwięku, odległość... to tam sobie wymyślisz. Tyle to na minimalizm.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości