• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silnik wycieraczek + przekaźnik
#1
Witam,
na wstępie dodam, że jestem początkujący Wink
Chciałbym sterować silnikiem 12V wycieraczki samochodowej za pomocą arduino i przekaźników.
Silnik ma 3 biegi ( http://www.bosch-ibusiness.com/boaaelmoo...roduct/803 ). 
Chciałbym wykorzystać do sterowania ten moduł: https://botland.com.pl/przekazniki/6551-...25vac.html

Zauważyłem, że silnik pobiera około 5,5A ale maksymalnie nawet 20A. Czy taki moduł przekaźników podoła temu zadaniu? 

Rozwiązanie nr 2 to użycie portów PWM i sterowanie prędkością obrotową silnika, ale nie znalazłem do tego gotowych modułów a elektronik ze mnie średni. Poratuje ktoś?

Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#2
Witam,
Przekaźniki podane w linku są przecież na 10 A więc możesz je spalić.
Co do starowania PWM to bez problemu powinieneś znaleźć w necie układ sterownika PWM na tranzystorze MOSFETT o odpowiedniej "wydolności" prądowej.
Pozdrawiam,
tomek.
 
Odpowiedź
#3
Można dostać gdzieś gotowy moduł sterownika?
 
Odpowiedź
#4
(27-11-2017, 13:41)herrmefisto napisał(a): Można dostać gdzieś gotowy moduł sterownika?
Jak najbardziej, choćby tutaj, a jeśli nie zależy Ci na czasie, to pewnie u Chińczyka. Kiedy będziesz wybierał model, weź pod uwagę maksymalny możliwy pobór prądu, żeby nie spalić modułu podczas chwilowego skoku prądu.
 
Odpowiedź
#5
Zakupiłem taki regulator obrotów:
http://allegro.pl/show_item.php?item=695...d00be2ff62


Aktualnie jest podpięty razem z potencjomentrem jednak ja chciałbym podłączyć go pod ARDUINO (sygnał PWM).
Układ posiada złącza potencjometru głównego: 1, 2 i 3. Rozumiem, że tutaj będę musiał się wpiąć. Czy ktoś mógłby mi pomóc gdzie wpiąć sygnał PWM oraz (prawdopodobnie) mase z arduino?
 
Odpowiedź
#6
Witam,
Sygnałem PWM nie zastąpisz potencjometra w tym układzie. Potrzebny Ci raczej będzie potencjometr elektroniczny.
Pozdrawiam,
Tomek.
 
Odpowiedź
#7
Cytat z aukcji:
zastąpienie potencjometru - potencjometr z zestawu można zastąpić przez: 
-inny potencjometr,np. hermetyczny, z wyłącznikiem itp. 
- sygnał PWM 
- sygnał 0-5V 
dzięki czemu układ współpracuje bezpośrednio z: 
Arduino 
- uC Atmega, PIC itp. 
 
Odpowiedź
#8
Witam,
Skoro jest tak napisane to spoko ;-)
tylko w takim razie dlaczego pytanie jak zastąpić potencjometr PWN-em zadawane jest na forum, a nie sprzedawcy?
Pozdrawiam,
Tomek.
 
Odpowiedź
#9
Smile 
Może dlatego, że na stronie sprzedawcy w linku DOKUMENTACJA
odnajdujemy plik M12N3.pdf, w którym jest napisane:

"Karta katalogowa zostanie dodana wkrótce"

Niezbyt ciekawe wsparcie techniczne otrzymał kolega herrmefisto od sprzedawcy...

Big Grin
Jeżeli pomogłem, to poproszę o punkt reputacji Big Grin
 
Odpowiedź
#10
Właśnie pisałem do sprzedawcy dwa razy maila w tej sprawie ale odpowiedzi brak. Dlatego piszę na forum. Sporo jest tutaj tęgich głów.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości