• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spalona Mega 2560 + Ramps?
#1
Witam, pracuję nad własnym projektem z wykorzystaniem (docelowo) 4 silników krokowych 28BYJ-48 oraz 2 Servo  SG90. Kupiłem zasilacz siatkowy do ledów firmy Zamel 60W na 12v i 5A do zasilenia Ramps.
Po podpięciu Ramps z zasilaniem do Arduino Mega 2560 i usb, po krótkiej chwili poszedł dym..
Sprawdziłem napięcie wyjściowe z zasilacza i podaje ok. 13.5v
Aktualnie nie wykrywa mi płytki, więc zapewne coś się sfajczyło.

Pytanie brzmi: czy to kwestia samego zasilacza, że podaje 13.5v bez obciążenia? Czy Ramps musi mieć stricte 12v?
Zapewne skończy się na kupnie nowej płytki ale chciałbym uniknąć spalenia kolejnej, więc czy jest również możliwość zbicia tych 13.5v do 12v?  

Proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów. Pozdrawiam Smile
 
Odpowiedź
#2
Ten zasilacz powinien mieć regulacje +- jakieś 1,5V .
Na stronie pewnego sklepu pisze
"Uwaga
Na odwrocie znajduje się dołączona dioda 1N4004. Należy ją wlutować w miejsce oznaczone D1, tylko wtedy gdy napięcie zasilania nie przekracza wartości 12 V. Po jej zamontowaniu Arduino Mega będzie zasilane ze źródła zasilającego moduł Ramps. Jeśli napięcie przekroczy wartość 12 V lub wystąpią zakłócenia w postaci szpilek napięciowych o dużej amplitudzie zarówno Arduino jak i moduł Ramps ulegną uszkodzeniu. Jeśli istnieje ryzyko pojawienia się takiej sytuacji, diodę D1 należy pozostawić niewlutowaną, a Arduino zasilić z osobnego źródła.

Szczegóły na wiki Ramps"
 
Odpowiedź
#3
(23-10-2017, 13:11)-adamek napisał(a): Ten zasilacz powinien mieć regulacje +- jakieś 1,5V .
Na stronie pewnego sklepu pisze
"Uwaga
Na odwrocie znajduje się dołączona dioda 1N4004. Należy ją wlutować w miejsce oznaczone D1, tylko wtedy gdy napięcie zasilania nie przekracza wartości 12 V. Po jej zamontowaniu Arduino Mega będzie zasilane ze źródła zasilającego moduł Ramps. Jeśli napięcie przekroczy wartość 12 V lub wystąpią zakłócenia w postaci szpilek napięciowych o dużej amplitudzie zarówno Arduino jak i moduł Ramps ulegną uszkodzeniu. Jeśli istnieje ryzyko pojawienia się takiej sytuacji, diodę D1 należy pozostawić niewlutowaną, a Arduino zasilić z osobnego źródła.

Szczegóły na wiki Ramps"

Tak, ma regulację, ale w zakresie ~13,5-14,8v (mini potencjometrem skręciłem wcześniej na minimum)

czyli jeśli dobrze rozumiem, chcąc zostawić takie napięcie jakie aktualnie mam z zasilacza, czyli te 13.5v, muszę wylutować diodę D1 i wtenczas będzie wszystko dobrze?
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości