• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie dwoma silnikami DC jednym potencjometrem mostek H-L298
#1
Witam,

Mam jeden potencjometr 1 kohm. Chciałbym wysterować nim dwa silniki DC przez mostek H L298 dwukanałowy sterowany PWM.  Potencjometr działa w zakresie od 0-5V. W pozycji neutralnej (2.5V) nic się nie dzieje. W zakresie od 2.2V-0 V reguluje stopniowo prędkość(PWM od 10% do 90 %) jednego silnika na kanale A (bez zmiany polaryzacji),a w zakresie 2.8 V - 5V regulacja drugiego silnika(PWM od 10% do 90 %) na kanale B (bez zmiany polaryzacji) za pomocą PWM z arduino. Jest możliwość takiego wysterowania z jednego potencjometru na jednym wejściu analogowym w arduino, czy trzeba korzystać z dodatkowego potencjometru i drugiego wejscia analogowego ? Jakiś przykładowy szkic ?  

Projekt do robotu, który ma podwozie na dwóch kołach. Nie może się obracać wokół własnej osi, gdzie jeden silnik kręci się do przodu a drugi do tylu, tylko jeden obraca się , a drugi stoi w miejscu. Robot będzie się poruszać na zasadzie ruchu cyrkla, gdzie silnik stojący to oś obrotu, a silnik obracający się zatacza okręg . 

Chce wykorzystać fukncje IF oraz MAP . Zrobiłem już wcześniej przykładowy szkic do sterowania diodami led na PWM , ale każda z tych diod  była sterowana osobnym potencjometrem(joystickiem).  Trochę szkicu z  tego projektu : 



Kod:
}
void loop()
{

int value_A0 = analogRead(A0);

if (value_A0 <100)
  {
   value_A0=100;
  }

  if (value_A0 > 900)
  {
   value_A0=900;  
   }              

value_A0= map(value_A0, 100, 900, 20, 230);
 
int value_A1 = analogRead(A1);


if (value_A1 < 100)
  {
   value_A1=100;
  }

  if (value_A1 > 900)
  {
   value_A1=900;
  }

value_A1= map(value_A1, 100, 900, 20, 230);


 
 
 
Odpowiedź
#2
Witam,
Spokojnie możesz projekt zrobić na jednym potencjometrze (ja użyłbym nie 1k a np 10k). Samo sterowanie można wykonać na kilka sposobów, a Twój pomysł użycia if i map jest właściwy. Jedynym mankamentem może być to, że zwykły potencjometr raczej nie "trzyma" stałej wartości rezystancji, a przez to napięcia.
Pozdrawiam.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości