• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uszkodzony Arduino Nano - jak obejść USB->Serial?
#1
Panowie i Panie,
z pewnością znajdują się na forum ludzie którzy mieli podobny przypadek. W jednym z moich Arduino Nano padł CH340 a co za tym idzie komputer nie wykrywa go i oczywiście nie mogę go zaprogramować.
Zdjąłem więc uszkodzony element i chciałbym wrzucić program korzystając z pinów RX/TX ale ... i tu pojawił się problem ponieważ jedynym jaki posiadam w tej chwili (nigdzie nie mogłem znaleźć CH340G żeby wlutować nowy) więc wygrzebałem taki konwerter USB/Serial czyli taki USB => DB9.
Nie wiem czy napewno (w końcu to także cyfrowe i posiada RX/TX) można bezpośrednio to połączyć, według wszystkich opisów w sieci konieczne jest TX/RX/GND i 5V więc RX mam, TX mam, GND też mam a 5V pociągnąłem sobie z USB czyli teoretycznie wszystko mam, jednak nic z tego nie wychodzi, po podpięciu kabli owszem lady na Arduino się zapalają  nie widać jednak żebych świadczących o transmisji danych migających itd.

Co mogę jeśli oczywiście możliwe zrobić, żeby dostosować postać sygnału do zgodnej z Arduino?
Dodatkowo  podłączyć konwerter RS -> TTL ? MAX232 ?
Jakiś przykład  bardzo by się przydał Smile

Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#2
Nie baw się tym DB9, nie bez oscyloskopu. Typowy RS232 na DB9 ma poziom napięć do komunikacji, czyli to co jest wykrywane jako 0 i 1, +/- 15V. Do arduino używa się UART TTL, czyli 0-5V. Już mogłeś dobić ten układ NANO.
Możesz mieć akurat w rękach UART TTL z DB9, ale musiałbyś rozebrać ten moduł i sprawdzić jaki scalak siedzi w środku.
Najprościej wziąć do programowania drugi arduino w trybie programatora USBASP lub sam programator USBASP. Można dokupić konwerter UART TTL. To wszystko są rzeczy po 7-15zł, wydaj litra Finlandi na zabawki i masz po jednym każdego do wyboru.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Rozumiem, ale chciałem spróbować wykorzystać co znalazłem w czeluściach moich szuflad.
Ponieważ znalazłem kabel USB/Serial chciałem go wykorzystać, dokładając MAX232 mogę zrobić konwerter i teoretycznie powinien działać. Właśnie poskładałem do kupy i próbuję. Fakt, bez oscyloskopu .... trudno coś zdziałać ale nie poddaję się. Widzę już jakąś aktywność, ledy na arduino mi mrugają czyli coś się dzieje.
Jeśli nie trudno ale nie będzie ktoś mógł powiedzieć, że nie próbowałem Tongue
tak jak na tym filmiku ? https://youtu.be/C2TJKi585S0


A propo's a jak podłączyć Arduino do Arduino w tym przypadku żeby powiedzmy przez Uno zaprogramować Nano ?
Znalazłem na Arduino coś takiego https://www.arduino.cc/en/uploads/Tutori..._wires.jpg
gdzie programuje się Nano przez złącze ICSP.
Mam nadzieję, że to zadziała i nie powalę przy okazji Mojego Uno Tongue

Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#4
Na temat MAX232 może ktoś inny się wypowie. Ja bym nie podłączał bez sprawdzenia co masz w kablu - ja mam na DB9 kable z RS232, TTL, RS485, a i pinowo mogą być różne - Null modem, do UPS. O używaniu USBASP i Arduino as ISP jak użyjesz szukaj to na pewno znajdziesz na tym forum, sam niedawno pisałem. Wgrywasz szkic z programem USBASP, jako programator wybierasz arduino as ISP, wskazujesz port com gdzie jest to UNO, jako płytka programowana wybierasz NANO, podłączasz masę i piny do programowania jak na schemacie, zasilanie NANO możesz zostawić z USB. Wybierasz jakiś test typu ledblink i wgrywasz używając programatora (specjalne polecenie w menu szkic) lub skrót klawiaturowy CTRL+SHIFT+U. Polecam też program AVR LAB: http://rctruck.pl/forum/viewtopic.php?f=...c&start=80 , wystarczy wybrać odpowiedni programator i powinien wykryć przyciskiem "ODCZYTAJ AVR" - sprawdzenie czy kabelki dobrze podłączone. Najlepiej spróbować na dwóch sprawnych czy w ogóle masz sprawny układ do programowania, potem reanimować uszkodzony, jak jeszcze jest co.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
Na 99% w konwerterze z DB9 masz poziomy RS232C czyli 3...15V i -3...-15V. W większości wypadków jest to -5 i 5V. W tandetnych przejściówkach 0 i 5V. W stanie spoczynku na wyjściu przejściówki z RS232C masz napięcie ujemne. To można sprawdzić multimetrem.
Tym ujemnym napięciem raczej nie uszkodziłeś uC na NANO. W/g normy, max prąd na RS232C to +20 i -20mA. Prąd zatrzaskujący pasożytniczy tyrystor na wejściu uC to 20 lub 30mA (sprawdź w nocie katalogowej).
W przejściówce z RS232C sygnały trzeba zanegować, najprościej używając MAX232.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości