• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakup Arduino
#1
Witam.

Chciałbym zacząć przygodę z Arduino i mikrokontrolerami. Wyszedłem z przekonania, że najprostszym rozwiązaniem byłby starter kit... pozycją wyjściową stał się taki oto zestaw link - to by było jednak zbyt proste...

Jak to mówią apatyt rośnie w miarę jedzenia... forum, poradniki, artykuły wyszło, że klony nie są złe. Znalazłem alternatywę  LINK LINK- okazało  się że arduino można kupić za... 30zł LINK a  wersję MEGA za 50zł LINK oczywiście klony.  Dodatkowo możliwość, wykorzystania mikrokontrolerów AVR i cała historia z tym związana. 

Stopniowo poznając możliwości, to powstawał coraz większy mętlik w głowie. Starter kit droższy tańszy, zestaw + potrzebne mi  moduły, czy wszystko pojedynczo. Allegro, bootland czy aliexpress. 

Jeżeli chodzi o moje plany chciałbym stworzyć początkowo termometr bezprzewodowy (czujnik na zewnątrz) zaś całe serce w  mieszkaniu. W kolejnych etapach, chciałbym to rozbudować o zapis pomiarów temperatury do pamięci, oraz zacząć tworzyć coś w  stylu inteligentnego domu, czujniki otwarcia okien drzwi, przekaźniki sterujące oświetleniem, czujniki ruchu (pytanie czy  Arduino wydoli takiej liczbie sygnałów i je odpowiednio zdąży przetwarzać). Oczywiście też chodzi mi po głowie plan zbudowania prostych robotów...

Jak u was wyglądał pierwszy zakup? Jakie poradniki polecacie http://forbot.pl/ http://majsterkowo.pl/ ? Jak ugryźć temat, żeby to wszystko miało ręce i nogi? Chciałbym wydać około 200zł, ale w sumie nie wiem gdzie i dokładnie co kupić.
 
Odpowiedź
#2
Myślę że zakup uno z atmegą 328 DIP będzie dobry na początek do tego za resztę kilka sheld-ów i ominą cię na początku kłopoty z lutowaniem dopasowywaniem poziomów logicznych itd . Oczywiście możesz kupić od razu mega albo due tylko na początek jest to raczej strzelanie z ARM-aty do muchy a na samym UNO możesz naprawdę wiele zrobić .
Ważne aby robić co się lubi albo lubić co się robi .
Arduino UNO, TINY, PRO MINI
Pomoc nagradzamy punktami reputacji Wink
 
Odpowiedź
#3
Moim pierwszym Arduino było UNO.
Zdecydowałem się na nie ponieważ to taki podstawowy moduł szanującego się Ardunowicza Smile
Jeżeli pomogłem, to poproszę o punkt reputacji Big Grin
 
Odpowiedź
#4
(21-12-2015, 15:44)JasQ napisał(a): Myślę że zakup uno z atmegą 328 DIP będzie dobry na początek do tego za resztę kilka sheld-ów i ominą cię na początku kłopoty z lutowaniem dopasowywaniem poziomów logicznych itd . Oczywiście możesz kupić od razu mega albo due tylko na początek jest to raczej strzelanie z ARM-aty do muchy a na samym UNO możesz naprawdę wiele zrobić .

Jakbyś mógł wytłumacz mi dlaczego UNO, a nie Leonardo które ma więcej wejść zarówno cyfrowych jak i analogowych?Czy programując UNO będzie mi łatwiej przerobić układ, aby działał z samą atmegą (bez modułu arduino)? Podłączenie takiego LINK wyświetlacza jest tak dużo bardziej skomplikowane niż shield z wyświetlaczem?
 
Odpowiedź
#5
Wszystko zależy od tego co chcesz robić ale generalnie zanim opanujesz uno sporo wody upłynie . Jak chcesz podpiąć 100 czujników naraz to pewnie braknie i megi , poza tym obecnie jest trend na produkcję wszelkiej maści czujników na szynę i2c i spi więc tu problemu nie ma z ich ilością . Wyświetlacz bez problemu podłączysz jedynie potencjometr potrzebujesz 10k . Chyba łatwiej choćby ze względu że możesz wziąć atmegę 328 dip a leonardo tylko smd . Niemniej wybór zależy tylko do ciebie a z drugiej strony te płytki nie kosztują fortuny zawsze możesz kupić drugą jak pierwsza ci nie wystarczy .
Ważne aby robić co się lubi albo lubić co się robi .
Arduino UNO, TINY, PRO MINI
Pomoc nagradzamy punktami reputacji Wink
 
Odpowiedź
#6
(22-12-2015, 03:40)JasQ napisał(a):  obecnie jest trend na produkcję wszelkiej maści czujników na szynę i2c i spi więc tu problemu nie ma z ich ilością . 
 
Mogę prosić o szczegóły, bądź jakiś link? Gdyż nie mogę znaleźć powiązanych tematów z szynami i2c i spi, a arduino.

Mam jedną taką małą sugestię może warto by zrobić na forum temat z polecanymi zestawami startowymi? Tzn. co kupić na samym początku przygody z arduino? Starter kity po przeliczeniu wcale nie są takie opłacalne, a taki konkretny zbiór bez czego się nie da obejść byłby przydatny.
 
Odpowiedź
#7
Bardzo dobry pomysł!

Dział został utworzony i jest pod adresem: Jak zacząć z Arduino

$nagroda++ Smile
[Obrazek: Sygnatura1-w60.jpg]
 
Odpowiedź
#8
Witam
Pewnie odpisuję już dużo za późno...
UNO czy leonardo?
Polecam UNO, bo zawsze możesz wymienić uszkodzonego scalaka. Może się to zdarzyć nawet w najlepszej rodzinie :-). Ja ostatnio spaliłem wejścia analogowe A0 i A1. Pozostałe też pracują jak na loterii - i wcale mnie to nie dziwi - jak poczytać o budowie mikrokontrolera.  Połączyłem je przez dzielnik napięcia (z 24V na 5V) i przypadkiem wypiął mi się przewód masy. Wejścia dostały 24V.  Chwila nieuwagi. Miałbym podpięte leonardo i musiałbym bawić się w żmudne wylutowywanie (wykonalne ale pracochłonne i wymagające sporo umiejętności + lica + dobra lutownica/grot + spore doświadczenie).
Zanim podepniesz do leonardo coś na serialu to jeszcze sporo czasu upłynie :-) Po drugie leonardo to budżetowa wersja UNO, gdzie kosztem większej funkcjonalności( pozornie) zrezygnowano ze standardowego seriala (na pokładzie już tylko jeden procek). Niby lepiej ale moim zdaniem gorzej. Poczytaj o problemach z leonardo, zwłaszcza z klonami. UNO to standard i ukłon do twórców projektu (poczytaj o początkach arduino). Kiedyś linux był udanym wynalazkiem Linusa Torwaldsa a Arduino wynalazkiem studentów z Półwyspu Apenińskiego :-) Pozdrawiam
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości